Tayland Mutluluklar Ülkesi

Blog thumbnail

About this blog

Bangkok da sokaklar o kadar kalabalık sanki tüm Tayland halkı buradaymış hissi uyandırıyor. Rengarenk motorsikletler, tuk tuk ,halk otobüsleri ve taksilerin bir renk cümbüşü oluşturduğu bu caddelerde daha henüz bir korna sesi duymadıysanız doğru adrestesiniz. Evet orası Bangkok olmalı. Oldukça şaşırıyoruz..Böylesine karışık bir trafik karmaşası kırmızı işıkta beklemek gerçekten usandırıyor. Fakat herkes halinden memnun kimse kornaya dahi basarak tepki vermiyor. Hiç asık suratlı bezgin biri ile karşılaşmıyoruz. Siz birine yalnışlıkla çarpsanız dahi önce size karşı taraf ellerini birleştirip eğilerek saygı gösteriyor. Dünyanın hiç bir yerinde tanık olmadığım garip bir his ve atmosfere tanık oluyorum. Sokak da kızarmış tavuk şiş satan kadın iş olsa da olmasa da herkese gülümsüyor.

Bangkok da daki en popüler adres Khaosan Road caddesi sırt çantalı turistlerin buluşma ve konaklama noktası. Avrupalı maceraperest gençlerin Asyanın diğer ülkelerine gitmeden önceki tur ve vize işlemlerini en kolay ve ucuza yaptıkları bu caddede kısaca yok yok.

Rengarenk bayraklarla süslü bu caddede saçlarına rasta yaptıran üniversiteli gençler ve ızgara muz tezgahından yiyecek satın alan japon turistler biraz ileride döner satan bir Türk hemen karşısında çakma harward diploması yapan hintlinin tezgahı sokağa Asya Hippi tarzı hoş bir hava veriyor. Ellerinde hediyelik eşyaları satan geleneksel tai giyimli bayanlar sokağa taşan barları tek tek dolaşıyorlar.

Az ileride profosyonel futbolcu olamak isteyen bir tai genci ayağında sektirdiği topla yeni şovuna başlıyor. Biraz ileride süslü bisikleti ile kalabalığı yaran bir şovmen herkesi güldürüyor. Akşam saatleri seyyar barlar açilıyor. Müzik sesi hostel odalarında duyulmaya başladığı saatler Khaosan Road sihirli şovuna başlıyor. Mis gibi tai mutfağının değişik ürünlerini satan seyyar tezgahlar yerlerini alıyor. Barların önlerine çıkan güzel tai kızları promosyon içki geçenlere menülerini tanıtıyorlar. Sokak hareketleniyor. Barlardaki sandalyeler sokaklara taşıyor.

Khoasan Road da olmak tekrar 50 li yıllara gitmek gibi bir garip bir duygu veriyor sanki ; gürültüsü ve kalabalığı birbirine karışmiş yiyecek kokuları ve gülümseyen insanları ile alıp sizi mutluklar ülkesine götürüyor.

Taylandı ya seversiniz ya da müptelası olursunuz. Çelişkileri ve gülümseyen insanları, karmaşık trafiği ile rengarenk sokakları, lezzetli yemeklerinin ardından tüm yılın yorgunluğunu alan tai masajı ile doyamayacak tekrar geleceksiniz.

NOTE: DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN LÜTFEN RESİMLERİN ÜZERİNE TIKLAYINIZ (FOR MORE DETAILS PLEASE CLICK ON THE PICTURES)

  • Bangkok ve  Nakhon Pathom dan Kareler
Trip Start Feb 19, 2007
1
Trip End Mar 01, 2007


Loading Map
Map your own trip!
Map Options
Show trip route
Hide lines
shadow

Use this image in your site

Copy and paste this html: