The 'Cuse

Trip End Dec 04, 2012

Flag of United States  , New York
Sunday, October 28, 2012

Torej, Syracuse

Sem sem prisel z zamudo, kar je baje za Megabus zelo znacilno. Nekaj casa sem cakal na avtobusni postaji, ko sem po zvocniku slisal obvestilo, naj se nekdo s cudnim imenom zglasi na informacijah. Na informacijah sem opazil, da so seveda klicali mene, po mene je prisel student Zed. Odsla sva kupit amerisko SIM kartico in potem do mojega gostitelja Toma. Tom si je za casa studija kupil hiso v mirnem delu mesta, ker pravi da se mu za 7 let to izplaca. Hisa je super, imam veliko sobo, ampak spara na kurjavi, zato je ponavadi okoli 15 stopinj. On okoli hodi v kratkih rokavih, jaz pa se rabim nekaj casa, da se navadim.

Do bolnice imam pes pol ure, je pa lep sprehod skozi mirne ulice in kampus univerze Syracuse. Delam na pediatriji, ki je bila zgrajena pred nekaj leti, tako da je vse lepo zrihtano in fensi. Dodelili so me v ekipo za infekcijske bolezni, tako da vecino casa delamo na oddelku na posvetih (consult-ih) z drugimi ekipami, dvakrat na teden pa imamo ambulanto. Ponavadi je zjutraj kratka predstavitev primera, na katerem smo vdi s pediatrije, nekajkrat na teden pa so tudi posveti na radiologiji in mikrobiologiji. Najboljse so petkove opoldanske konference, kjer imajo zastonj pico :P
Drugace jem v menzi, nimajo slabo in ne predrago.

Syracuse je mesto s 150.000 prebivalci v zvezni drzavi New York, priblizno 4 ure in pol severozahodno od New York Cityja. Mesto je znano po svoji univerzi (Syracuse University - SU), ima pa se nekaj manjsih univerz. Ena izmed njih je SUNY Upstate Medical University, v sklopu katere sem na izmenjavi. Ustanovljena je bila leta 1834 kot Geneva College in je 36 let starejsa od svoje vecje sestre - SU. SUNY Upstate ima 1300 studentov medicine, sistem pa je malo dugacen kot pri nas. po srednji soli so 4 leta faksa, po njem pa najprej 4 leta medicinskega faksa, 3 leta specializacije in 3 leta subspecializacije. 4 leta medicine tukaj stanejo 200.000$

Izmenjava v ZDA nima nic druzabnega programa, saj sva tukej le jaz ter Anna, studentka iz Nemcije, tukajsnji studentje pa se prakticno celi cas ucijo. Tukaj je studij medicine dosti dosti tezji kot pri nas. V bistvu imamo pri nas prelahek faks.

Smo imeli spoznavni vecer, dobili smo se tudi na vecer volitev, kjer zacuda noben ni navijal za Romneya :) S Tomom greva ob nedeljah v kak sportni bar pogledat (ameriski) fuzbal, za kaj vec pa nimajo casa :)  Anna dela na kardiokirurgiji od 6ih zjutraj do 6ih zvecer, tako da sem jo jaz se dobro odnesel. Delam namrec od 8ih ali 9ih pa do petih popoldne. Prvi dan sem bil cel izmucen, specializant v nasi ekipi pa je bil cel presrecen, da smo koncali ze ob petih: "I get to see my kids!" Brez komentarja...

Po sihtu grem ponavadi se v fitnes, ki ga imajo delavci Upstate-a zastonj, prav tako telovadnico, savno in bazen. Ampak za take dnarje se pa spodobi, da nekaj takega zrihtajo. V bolnici je osebje vseh narodnosti, tako da ne govorim najslabse anglescine. V bistvu je belci (ce odstejemo crnce) v manjsini. Ogromno je Indijcev, Kitajcev in ljudi z Bliznjega vzhoda. Tudi med pacienta vlada raznolika demografija, ravno zadnjic smo imeli druzino iz Bosne.

Mesto je cudovito, sploh predel, kjer stanujem ter seveda celoten kampus univerze, se posebej sedaj, ko je jesen. To je zaenkrat to, ostalo bodo povedale slike :)