Prvni dny ve Spitaku

Trip Start Jul 14, 2006
Trip End Aug 17, 2006

Flag of Armenia  ,
Friday, July 21, 2006

Od pondelka jsme ve Spitaku - respektive ve vesnici kousicek za Spitakem, ktera byla take znicena zemetresenim v roce 88. Bydlime ve skole a az na to ze voda tece v zavislosti na postaveni Marsu a Pluta a zachody smrdi na sto honu, si neni na co stezovat. Ze zacatku jsme nebyli prilis spokojeni s jidlem, ale s kucharkou se da domluvit takze ted uz si pochutnavame. Nase dopoledne probiha takto - tri skupiny deti rozdelene vice mene podle veku, se stridaji v krouzcich sport, art, drama+english - drama a anglictina jsou spolecne protoze jsme puvodne mysleli, ze budou ctyri skupiny deti - a od pondeli take nejspis budou. Ja jsem jedna ze tri osob zodpovednych za sport. Vybrala jsem si to, abych mohla litat venku a nemusela posedavat vevnitr. Se mnou jsou dve super devcata z Danska - Berit a Katrina - a prekladatele nam dela Senbat (nevim jak se to pise, sorry). Po obede mame tri ruzne jine aktivity - vcera to byla Salsa, venkovni aktivity a joga. Venkovni aktivity se jako obvykle zvrhly ve hrani fotbalu, joga se minula ucinkem a salsa byla super jen s nejvetsimi detmi, takze s mensimi jsme museli vymyslet ruzne hry a blbosti, no trochu des.

Vim ze to zni jako kdyby to tu bylo hrozne, ale ve skutecnosti je to skvele, jenom clovek spis pise o vecech, ktere se nepovedou. Ale napriklad co se tyce sportu, mame u deti uspesnost asi tak 1:1 - bud se jim nase hra desne libi, nebo je vubec nebavi.

Abyste meli predstavu, na cem asi tak obvykle ztroskota nase sportovni usili, popisi vam nasi dnesni hru, kterou jsme chteli hrat s nejvetsimi detmi. Volejbal. Asi si myslite, ze se volejbal nepovedl proto, ze ho deti neumi hrat. A nebo na tom, ze deti nepochopily pravidla. No, nemate pravdu, ztroskotalo to na tom, ze se nam nepovedlo deti rozdelit do tri druzstev. Idea byla asi takova - budou tri druzstva, dve budou hrat a treti budem mezitim ucit jak odbijet, podavat a tak. Inu po peti minutach usilovne pantomimy se mi povedlo postavit decka do rady. Pak jsem kazdemu rekla "mek, jerku" nebo "jerek" tedy "jedna, dva" nebo "tri" a nakonec jsem poslala jednicky na jednu stranu hriste, dvojky na druhou a trojky k Berit na "practice". Pak koukam ze na jedne strane hriste je devet lidi, na druhe asi sest, nekteri stoji cca pod siti takze nelze urcit kam patri - a treti druzstvo se najednou sestava jenom z devcat. Pote koukam jak jeden kluk prechazi na druhou stranu hriste, ruzne na sebe pokrikuji, meni se, kamosi chteji hrat s kamosema, druzi se zase perou (to je dalsi charakteristika, oni se proste porad perou) a nikdo a) nezavre klapacku ani na vterinu b)nikdo nedokaze ani na milisekundu stat na jednom miste. Pote koukam, ze na strane hriste kde je uz i tak lidi ze by se jeden nedopocital stoji jejich ucitelka a jeji kamaradka. Vrhla jsem na ne takovy pohled, ze se me ucitelka prisla zeptat "Lenka can I play with them". Ale tou dobou uz jsem rezignovala, rekla jsem ze whatever, at si to Sinbat zaridi jak chce, ja si jdu pinkat s holkama a vlezte mi vsichni na hrb.

Kdyz se hra nepovede, mame z toho vzdycky pocit hrozne prohry a zklamani. A clovek je unaveny, nervozni, nevrly. Ale pote jsme s prostrednimi detmi hrali "seven stones" coz je armenska hra, takze jsme nemusely vysvetlovat pravidla (to y je schvalne pac pravidla i pres svuj abych tak rekla jazykovy handicap stejne vysvetluju ja, Berit nebo Katrina) a detem se to libilo a byla sranda.

A vecery travime bez deti (resp deti nemaj televizi tak misto toho koukaj okny skoly na nas, ale aspon jsou venku) hranim karet a ruznych psychicky a fyzicky nenarocnych her. A popijime armenske vino a jsme hrozne radi, ze je chvili ticho a klid. Myslim ze narocnost nasi prace z nas behem nekolika malo dni dobrou partu. Jsem tu moc spokojena, prestoze pristich par mesicu se nejspis osypu vzdycky kdyz uvidim dite.

premek
premek on

Spitak
Sleduji tve pocinani a fandim PRM