Majte magicky den!

Trip Start Mar 12, 2005
Trip End Apr 25, 2005

Flag of United States  , Florida
Wednesday, April 6, 2005

Tento vikend som sa vybral na 5 dni na Floridu. A to primo do Diney Worldu, co je obrovsky zabavny a rekreacny komplex rozprestierajuci sa na ploche niekolkych desiatok stvorcovych kilometrov!

Kedysi to boli len baziny, ktore Disney zacal postupne skupovat, pretoze chcel vytvorit pre vychodniarov nieco podobne ako urobil niekolko rokov pred tym v Kalifornii. Tu sa to vola Disneyland a je asi 1,5 hodiny autom na sever od San Diega. Cela akcia bola absolutne tajna. Rozne pozemky sa kupovali na rozne len na tento ucel zriadene zriadene firmy, aby nevzniklo podozrenie, ze ich kupuje Disney, lebo okamzite by tato takmer nepouzitelna poda nabrala cenu zlata.

Vsetko vysvitlo napovrch az ked uz bolo neskoro a bolo kupenych takmet 95% vsetkych pozemkov, takze len zopar ludi sa na tom nabalilo.

Ale jeden clovek sa na tom nakoniec predsa len nabalil a to bol Disney. Tento obrovitansky komplex s viac ako 250 (!!!) hotelmi, 5 velkymi Disney zabavnymi parkami a mnoztvom dalsich atrakcii je lepsi stroj na peniaze ako Las Vegas. Zaraba sa tu uplne na vsetkom, lebo hlavnym cielom biznismanov su deti, ktore samozrejme vyzobru aj tie posledne peniaze z vrecak svojich rodicov.

Ale poviem vam, premyslene to tu maju poriadne. Tito Amici nevedia vela veci robit az tak dobre, ale biznis naozaj vedia dokonale.

No a k Disneymu sa pridala aj firma Universal, ktora si tu tiez postavila 3 zabavne parky a mnozstvo hotelov a restauracii k tomu. Minuly rok som bol prave v jednom z Universal Parkov - Adventure Island, ktory je plny rollercoasterov (husenkova draha).

Tento rok som len byval v Disney Worlde a mali sme tam vystavu, ale nebol som v ziadnom zo zabavnych parkov, lebo som sa vybral do vesmirneho strediska NASA, ktore sa vola Kennedy Space Center v Cape Ceneveral. Odtialto sa odpaluju americke vesmirne rakety a raketoplany.

Prekvapilo ma, ze expozicie tu neboli az take velke ako som predpokladal, ale aj tak sa to oplati vidiet a clovek sa aj vela nauci.

Napriklad:
- Raketoplan ked pristava nema ziadne pouzitelne motory. Plachti teda ako vetron. Iked plachti je dost nadnesene slovo, lebo klesa 6 krat vacsou rychlostou ako lietadlo, takze skor pada ako tehla. A predne tak ho tu aj prezyvaju: "Falling brick"
- Raketoplan ma len jeden pokus na pristatie - lebo nema motory. A tak ak sa to nepodari na prvy pokus, uz sa to nepodari nikdy
- Raketoplany pristavaju na 2 zakladniach. Bud v Kalifornii na zakladni Ewards, co je vlastne pristavacia draha nakreslena na piesku v pusti. Alebo na Floride - asi 5km od svojho startu. Ked pristanu v Kalifornii, tak ich na Boingu 747 prevezu naspat na Floridu
- NASA zatial stratila 2 raketoplany: Challanger v roku 1986 a Columbia v roku 2003
- Najblizsie by mali vypustit dalsi raketoplan 15.maja a kapitankou bude Eileen M. Collins, ktora je v sucasnosti jedinou americkou kapitankou raketoplanu
- Raketoplan poskladaju dokopy s raketami v budove, ktora je tretia najvacsia budova v USA. Do jej utrob by sa zmestila Empire State Building na Manhattane 3 krat (inak Empire State building je teraz znovu najvyssia budova na Manhattane v New Yorku).
- Raketoplan prepravuju na 3 kilometre vzdialenu odpalovaciu rampu cislo 39B specialnym vozidlom rychlostou max 1 milu za hodinu. Inak amici museli vymysliet specialnu teoriu (ucili sme sa ju na vyske v 5 rocniku) ako ten stojaci raketoplan prepravit aby im nepadol.
Rusaci to vymysleli samozrejme omnoho lepsie - prepravuju svoje rakety po leziacky a potom ich na rampe postavia a odpalia. Takze nemaju taketo problemy. Ich rakety su inak omnoho bezpecnejsie, lebo pouzivaju ine palivo.

Takze tak...

P.S.: Vsetci zamestnanci Diney World vam namiesto pozdravu: "Have a nice day" (Prajem pekny den) povedia: "Have a magical day" (Prajem vam magicky den). Obcas vas to dokaze poriadne vytocit. :-)