Z wizyta u Swietego Mikolaja

Trip Start Jul 31, 2009
Trip End Aug 16, 2009

Flag of Finland  , Lapland,
Sunday, August 9, 2009

Skróciliśmy nieco czas przejazdu do Nordkapp i dzięki temu zyskaliśmy dodatkowy dzień. Postanowiliśmy wykorzystać go na podroż do Rovaniemi - miasta, w okolicy którego mieszka Święty Mikołaj. Po raz kolejny przekraczaliśmy tez biegun północny.
Samo Rovaniemi nie powala na kolana. Więcej w nim pijaczków niż w Polsce. Spacer nasz wiec nie trwał długo - zahaczyliśmy o wszystkie możliwe sklepy z pamiątkami i sklep-muzeum z nożami (nikt jednak finki nie kopił).
A potem podekscytowani udaliśmy się do miasta Świętego Mikołaja. Miasteczko to jedno wielkie centrum handlowe - sklep na sklepie z pamiątkami, czy to taki z Mikołajem, czy ogólnymi z Finlandii. Prawdopodobnie zimą na turystów czeka tu więcej atrakcji - w końcu lato to czas kiedy elfy produkują prezenty a Mikołaj odpoczywa :/ Byliśmy wiec na poczcie, w której w skrzyniach leżały listy wysyłane przez dzieci do SM (podobno polskie dzieci są jednymi z tych, które wysyłają ich najwięcej - ja sama będąc dzieckiem wysłałam 2 lub 3 - i tu się pochwale, ze nawet dostałam odpowiedz :):)) Ale największą atrakcją była wizyta w biurze SM. I tu daliśmy się zrobić jak małe dzieci. Zachwycało nas wszystko - i to, ze Mikołaj mówi po polsku (przywitał nas słowami "dzień dobry") i to, ze mogliśmy obok niego osiąść, a przede wszystkim to, ze zrobiliśmy sobie z nim zdjęcie (nieważne, ze zapłaciliśmy za nie ogromne pieniądze). Uśmiechy nie schodziły nam z twarzy już do końca dnia. Jak dzieciom.
Ogólnie północnej Finlandii jako cel podroży sam w sobie nie polecam. Wszyscy mieliśmy podobne odczucie, ze tam są tylko lasy i nic więcej. Na drogach częściej można było spotkać renifera niż człowieka. Ponieważ byliśmy świeżo po ponad tygodniowej jeździe po Norwegii - Finlandia wydawała nam się nudna i mało ciekawa. Dobrze, ze chociaż mają tam Mikołaja :)