Prima zi in Labuan Bajo

Trip End Sep 20, 2008

Golo Hilltop

Flag of Indonesia  , East Nusa Tenggara,
Monday, September 8, 2008

Zborul de la Denpasar la Labuan Bajo a durat circa 1 ora. Ne asteptam la un avion de 25 maxim 50 persoane, insa a fost unul de aproape 100 si aproape plin. Ne-a deranjat totusi faptul ca desi platisem bilet intreg, am fost nevoiti sa mai platim o taxa suplimentara pe post de taxe de aeroport. Aeroportul din Labuan Bajo este destul de mic, asa ca cei 10-15 m de la avion la aeroport i-am facut pe jos. Nu am avut niciun aranjament facut sperand sa rezolvam totul la fata locului. Totusi, cand am intrat in cladirerea aeroportului (adica unica sala destinata sosirilor) ne-am dat seama ca nu suntem in Bali si aici nu este o zona foarte populara. Mai mult, vedeam o multime de localnici care se agitau la usa aeroportului fara sa intelegem prea bine de ce. Ne-am uitat in jur si am vazut 2 reclame: Golo Hilltop si Matahari, fara sa avem prea multe detalii. Am ales Golo Hilltop, fiindca in cautarile mele mai citisem de aceasta locatie. Cum am pasit afara pe usa, am aflat si de ce se agitau localnicii: ofereau servicii de taximetrie. Am negociat un pret care ni s-a parut suficient 10000 rupii (eram dispusi sa dam chiar mai mult) si am pornit. Trebuie sa mentionez ca aici toate taxiurile sunt un fel de minibus si se numesc "bemo". In scurt timp am ajuns la Golo Hilltop. Pretul platit a fost de circa 1 $. Primul lucru care ne-a intrebat patroana de origine olandeza (si foarte amabila), a fost daca avem rezervare. Bineinteles ca nu aveam, dar aveam noroc. Am primit o camera cu vedere la mare. Conditiile erau de baza: 2 paturi cu plase de tantari, baie moderna, terasa, apa rece calda (adica doar apa rece, dar era destul de calda pentru dusurile zilnice) si cateva soparle pe geamuri dornice sa manance cat mai multi tantari. Pretul a fost unul excelent pentru un astfel de hotel: circa 10 $ /noapte pentru o camera cu mic dejun inclus. Mai mult, hotelul era plin de turisti europeni din Elvetia, Olanda, Germania sau Danemarca. Dupa ce ne-am cazat, am pornit spre mare. Ne-am indreptat spre zona de mare situata in dreptul hotelului, adica unde ni s-a parut noua ca este in regula (asa, la prima vedere), Labuan Bajo neavand o plaja special amenajata, fiindca nimieni nu merge acolo pentru plaja. Nu era chiar cel mai bun loc, dar macar peisajul era frumos. Spre seara am plecat in recunoastere prin satul Labuan Bajo. Satul nu este foarte mare si este multa saracie. Noi ne-am oprit in zona centrala intr-un loc cu o concentrare mai mare de agentii de turism, unele dintre ele fara curent electric. Intre ofertele acestora se distantau cele la scufundari, fiind principala activitate care se poate face in Parcul National Komodo. Am cumparat si eu o astfel de excursie pentru ziua urmatoare, iar Valentina o excursie la snorkeling.