Rome

Trip End Apr 27, 2012

In horrible hostel

Flag of Italy  , Lazio,
Thursday, April 26, 2012

Vstávali jsme na šestou, aby jsme se mohli v klidu dojíst zbytky a vyrazit s dostatečným předstihem na letiště. Ovšem z hostelu v Itálii nám poslali zprávu, že už mají plno. Prý nechápou, jak se to mohlo stát, ale že můžeme spát někde poblíž, za stejnou cenu a za stejných podmínek. I přes negativní komentáře jsme to akceptovali.
Poté jsme měli se Světlou menší nedorozumění, protože jako správná žena slyší jen co chce :-D. Čekal jsem venku před hotelem a ona v druhém patře u internetu. Než jsme se našli, tak jsme nabrali menší zpoždění. Metrem jsme dojeli na stanici Dongzhimen, odkud jezdí na letiště metro za 25Y. Cesta byla zajímavá, protože se jelo hodně po povrchu, takže jsme měli ještě takovou rozlučkovou jízdu přes Peking. Nejdříve jsme dorazili k terminálu 1 a pak k terminálu 2. Tady jsme se pohádali s ženskou, co vydává karty na místní MHD. Prostě zase vochcávka na turisty. I tady si kartu můžeš koupit s tím, že je karta samozřejmě vratná, jen tady ne!!!. Takže co s nabytou kartou a depozitem za ní? Prý ji máme využít až příště přiletíme. Si dělají srandu ne? No nenechali si vysvětlit ani to, že jsou to vykořisťovatelský hovada. Největší gól byl, že si kartu snažila vyžebrat nějaká uklízečka. Byl jsem tak naštvaný, že jsem se zapřísáhl, že jí dovezu domů, i kdybych se na ni měl jen koukat. Posledním hřebíkem do rakve s názvem TJCH bylo to, že mi za 100Y nabídli ve směnárně pouze 6 éček. Vzal jsem si prachy a naroloval je do slipů. Vypil jsem poslední zbytek becherovky asi tak dvoudecku :-D. No než jsem došel ke kontrole, tak jsem jí měl jako z praku. Nesličná slečna nechápavě házela pohledy do pasu a na mě a snažila se najít nějakou skrytou podobu pod vousama. Marně. Po dvou minutách této její činnosti jsem se už musel smát. To byla chyba. Přišel pán a odvedl si mě. Ukazoval, ať povytáhnu vlasy, ať je mi vidět čelo. Zeptal jsem se ho jestli nechce ukázat raději jiné identifikační karty. Ano! Podávám mu řidičák a dostávám záchvat smíchu, protože fotka na řidičáku se shoduje stou v pase. Podávám mu další tři karty s fotkou. Čekám deset minut a už poměrně naštvaný říkám: Big brother scan my face by arrival to Guangzhau. Pán se na mě podíval. Oči se mu ještě víc zúžili a já se stáhl do ulity. Dělal jsem, že mi na čase nezáleží, i když se naše brána měla každou chvíli uzavírat. Po pár minutách secvakl identifikační karty do pasu a ukázal ať vypadnu. Od Světly jsem dostal skoro pohlavek za to, že jsem jí neřekl, kde jsem... Liduprázdné letiště jsme proběhli k bráně, kde už vyzívali poslední přistoupivší. Udýchaní jsme dopadli do sedadel a čekali na odlet. Možná, že mi probírali v systému trošku víc, protože z neznámého důvodu muselo naše letadlo čekat 40min na odlet :-D. V tu chvíli jsem cítil: TJCH a never more!!!, ale dnes se tomu už jen směju.
Jelikož jsem škodolibý Čech, tak jsem si užíval toho, jak se Číňani nedokázali v letadle orientovat, protože vše bylo v angličtině. Aspoň poznali ten pocit bezmocnosti jako my několikrát v Číně. Seděl jsem u okýnka a pozoroval jak pod námi ubíhá cesta. Poušť Gobi jsme viděli pěkně, ale pak se začalo zatahovat. Airbus byl mnohem komfortnější než Jumbo, takže jsme usnuli hned po jídle. Probudili jsme se až nad západním Kazachstánem. Podle mapy na obrazovkách jsme se snažili určovat města (Kyjev, Bělehrad, Split) a řeky pod námi. Nejkrásnější byl Balkán a Itálie – modrá voda u pláží, zelené pásy vegetace a zasněžené špičky hor. To že jsme zpět v Evropě jsme poznali hned na letišti, kde se nikdo nikam nerval a dokonce si lidi dávali přednost popřípadě se i vzájemně omluvili. Taky jsem zkusil ještě proměnit čínský money za eura, ale prý je to bad currency and bad price. Na letišti Fiumicino jsme zjistili, že pro nás bude nejlepší jet vlakem za 8E do stanice Trastevere. Kdyby jsme tu byli delší dobu, určitě by se vyplatil třídenní Rome pass za 30E, který platí na veškerou MHD a vlaky na letiště, plus dva nebo tři vstupy do vybraných památek nebo zajímavostí. Další velkou výhodou bylo, že jsme měli v Římě mezipřistání do 24h. To znamená, že veliké baťohy rovnou poslali k letadlu a my mohli běhat po Římě jen s příručními zavazadly. Po vystoupení z vlaku jsme byli trošku zmatení, protože podle zaslaných informací jsme za boha nemohli najít tramvaj č. 3, kterou nahrazoval autobus. Asi po hodině putování jsme dorazili do smluveného hostelu v Trastevere ulici. Bohužel už nevím, jak se jmenoval, ale byl naproti nějakému ministerstvu a v názvu měl B&B. Maník nás odtáhl o zastávku dál do našeho pokoje. No pokoj byl ok, ale koupelna tak to byla síla. Všude hrozný smrad z plísně na zdi... Humus. Takže nejdražší ubytování celého našeho měsíčního putování bylo taky nejodpornější. Raději jsme šli ihned do města. Nastoupili jsme do nějakého autobusu a nechali se odvézt do centra. Vystoupili jsme kousek od Kolosea. Všude po okolí bylo strašně památek, ale nějak mě to nepřesvědčilo. Na můj vkus strašný mix betonový moderny s antikou, prostě divný. Tak nesourodě na mě působil už asi jen Londýn. Kousek za Koloseem mi Světluš pozvala na pizzu. Sedli jsme si do příjemné zahrádky a nechali se obskakovat příjemným a vtipným personálem. Pizza byla výborná, ale našel jsem v ní pavoučka. V Číně bych to bral jako zpestření jídelníčku, ale tady jsem to reklamoval s vidinou nové pizzi. Povedelo se. Přejedl jsem se a příjemně se naladil. Problém byl s placením, jelikož jsme zjistili, že 30E mít asi nebudeme. Naštěstí v civilizaci fungují karty. Pokračovali jsme s pomocí mapy dál za památkami. První naší zastávkou se stala známá fontána di Trevi, která mi mile překvapila. Další zastávky, které stojí za zmínku, byly Phantheon a Santa Maria della placa. Podle toho, jak byly ty antický památky veliký, tak to muselo být ve své době opravdu grandiozní město. Z náměstíčka, kde chcípl pes přestože mělo být centrum večerního života, jsme se přesunuli k tramvaji a nechali se odvézt do hostelu. Přemohl jsem svůj strach a osprchoval se ve smaradlavé a plesnivé koupelně.

Connection with airport is possible with airport subway 25Y (from station Dongzhimen) or shutle bus and taxi. At the airport you cann´t return Beijing card of public transport!!! And the exchange value from Y to other currency is horrible! I think that the best is spend the money in China.
From Fiumicino airport to Rome you can use conection with bus 4E, train 4E or speed train 14E. But the most popular is Rome pass, because you have 3 days free all public transport and two or three entry to any monuments. I do not recommend any cheap hostel with B&B in name in the Trastevere street, because in bathroom was mold.

Poučení
Nebuď drzý na letišti.
Airbus je mnohem komfortnější než Boeing.
Neobjednávej si ubytování, na které jsou negativní komentáře.
Nejenom, že jsem skrblík, jsem i škodolibý.

Původní zpráva:
Tak a je to potvrzeny dnesnim dnem jsem zanevrel na cinu, protoze je to banda byrokratickejch debilu. Doufam ze vetsina penez co jsme tu utratili pomohla tem nejpotrebnejsim a trosku se stydim za to, ze ta druha cas penez podporuje takovyto rezim. proto jsem se zaprisahl, ze nepojedu do zadne totalitni zeme, za cilem turistiky, coz podle me cina je. Jinak pro ostatni co se dem chteji vydat, nejlepsi obranou je usmev na tvari, ten je vytaci stoprocentne nejvic. Takze good bye cina and never more! Ale na druhou sranu dekuji za tuto zkusenost, protoze jen tak si clokvek uvedomi jak se ma doma dobre... jak prase v zite.
Dalsi zjisteni je ze airbus je mnohem komfortnejsi nez boeyng.