Letní palác a olympijský park a hnízdo

Trip Start Apr 03, 2012
Trip End Apr 27, 2012

Flag of China  ,
Sunday, April 22, 2012

Snídaně byla naprosto stejná co minulý den. Hned poté jsme si šli vyzvednou Pekingskou kartu na MHD, která se dá údajně vrátit kdekoliv na důležitých stanicích. Metrem, které stálo 2Y, jsme jeli 45 minut do zastávky Beigongman odkud jsme došli pěšky k hlavní bráně do Summer Palace. Já jsem sehnal nějaký základní vstup za 15Y a Světluš si připlatila za nějaké další vstupy. Celkem to měla za 60Y. Sice tu bylo zase šíleně lidí, ale líbilo se mi to víc než Zakázané město. Našel jsem si nějaké ty kešky, navštívil nějaké pavilonky. Občas jsem počkal na Světluš až si projde jednotlivé výstavy. Společně jsme si obešli okruh okolo Kunming Lake. Fotili jsme zajímavosti typu kamenné loďi, mosty, paláce, věže, rozkvetlý park a sázení kytek . To takhle jdete ráno a vidíte na tom místě zelenou trávu, jdete kolem odpoledne a vidíte na stejném místě kvetoucí květiny. Po několika hodinové procházce jsme se najedli před vstupem do Summer Palace za 18Y. Dále jsem pokračoval do Olympijského parku již bez Světly. No, je to megalomanský, ale v dnešní době taky pěkně opuštěný (nejezdící escalatory, přebudované bulváry na park, zkrachovalé obchody, nevyužité budovy). Alespoň že do zadní části Olympijského parku chodí lidi sportovat a odpočívat. V 18h zde začíná velká atrakce, která přitáhne další lidi, a sice až stometrová stříkající fontána. Celý tento komplex je propojený vodním systémem, který z ptačí perspektivy připomíná draka. Jeho tělo je dlouhé necelé dva kilometry a po celou jeho délku stříká tisíce fontánek. Vůbec nechci vědět kolik yuanů to stálo a hlavně ještě stojí. Olympijský stadion alias hnízdo, je fakt nádherný, dokonce jsem před ním našel na pamětní zdi několik Čechů, kteří zde získali medaili. Poté jsem už musel sprintovat na metro, jelikož jsem se domluvil se Světlou, že jí vyzvednu 19h. Cestu v metru mi zpříjemňoval pás LCD displejů. Obraz se pohyboval součastně s metrem, bylo to zvláštní, jako když někdo venku běží s televizí.
Vyzvedl jsem Světlu s tím, že se pojedeme podívat na Silk street, ale trošku se mi to vymklo z ruky. Jeli jsme prostě půl hodiny úplně někam mimo. Z autobusu jsme vystoupili až u Západního Pekingského nádraží, kde jsme chtěli jít raději na metro. Na poslední chvíli jsem si ale vzpomněl, že tato linka není zatím propojená s ostatními, takže jsme šli zase chytnout autobus zpět k hotelu. Tento menší výlet nás stál zhruba hodinu a půl času, proto jsme si šli rovnou lehnout.

Today we visited Summer Palace (ticket from 15Y to 60Y). We used subway line 4 for 2Y with Beijing public card (25Y deposit). Be careful, because this card you cann´t return at the airport! And I alone visited Olympic park. This is free. You can use subway line 8.

Poznatky:
Číňani fotí všechno, ale fotit neumí. Všechny fotky máme jako z domova z gauče – Na fotkách jsme jen my a žádné pozadí.
Ohledně Olympijské čtvrti... už vím, co znamená budovatelský socialismus.

Původní zpráva:
Tak dneska jsme po snidani vyrazili do letniho palace. Je to tu krasny, plno pamatek a rozkvetlych stromu a kytek. Jediny co kazi dojem je smog a trochu vic lidi. Snad zbude trochu vic casu na prohlidku olympijske ctvrti i s hnizdem.