First day in Beijing

Trip Start Apr 03, 2012
Trip End Apr 27, 2012

Flag of China  ,
Saturday, April 21, 2012

Jinak první ráno v Pekingu se nese v papírovacím duchu. Světla šla pro minci na pračku. Musela vyplnit formulář o zapůjčení mince. Pračka jí minci sebrala, ale nic nedělala. Světla musela tedy pro novou minci. Musela vypsat další dva formuláře. První formulář se týkal toho, že je debil a že si nepřečetla manuál o použití pračky. Dalším formulářem zažádala o zapůjčení náhradní mince... TJCH!
Dali jsme se do pucu a vyrazili na snídani o patro níž za 18Y. Výhodou bylo, že byla formou takových horších švédských stolů, ale i tak jsme se přežrali. K naší smůle jsme zjistili, že místní internetový koutek nefunguje. Měli pouze wifi připojení, ale na mobilech se určité infromace hledají pěkně blbě a zdlouhavě. Zase prostě nabízeli na internetových stránkách plno služeb, které tu vůbec nebyly. Po snídani jsme vyrazili přes zdejší Hutong (to jsou takové chudinské a zároveň nejstarší čtvrti v Pekingu, ale jsou úžasně fotogenické) na Tchien-an-men u nás známé jako Náměstí nebeského klidu. No ještě aby tu klid nebyl, když je tu několik kontrol i s rentgeny a na každé lampě, kterých tu může být tak 100 je po šestici kamer... zřejmě dozvuk jednoho tančícího muže před tanky . Náměstí bylo plné cizinců i místních lidí plně oddaných straně. Vlajčičky s čínskou vlajkou tu měl snad každý. V Loneley Planet píšou, že jsetli chceš vidět něco rychlejšího než čínský rychlovlak, tak si sundej mikinu a na tričku měj napsáno Free Tibet. Tajní po tobě skočí ani nebudeš vědět jak. Na obřích LCD běží propagandistický spot, jak je Čína úžasná. Z brány do Zakázaného města (Forbidden City) se na Vás usmívá otčín Mao. Člověk se tomu všemu musel smát. Jen by mi fakt zajímalo, jestli to nadčení Číňanů bylo hrané nebo upřímné. Soudě podle toho, že se na navoskovaného Maoceho neplatil žádný vstup, bych řekl, že to asi úplně upřímný nebylo. To, že se neplatil vstup, bylo praktické řešení, protože jinak by se na taťuldu šel podívat jen málokdo. Zato u vstupu do Zakázaného města to bylo jinačí, obrovské masy lidí. Koupil jsem si vstup za 20Y a vešel dovnitř. No musí to tu být krásný, když svítí sluníčko a nikdo tu není, ale takhle to byla hrůza. Lidi se pořád někam rvali, aby vůbec něco viděli. Architektura mi celkem nic moc neříkala, ale flora, hlavně kytky v barvě okolních střech, se mi líbila strašně moc. Z důvodu přelidněnosti jsem měl tu čest, čůrat do jedné mušle ještě s jedním Číňanem. Z tohoto úsporného opatření jsem měl kupodivu radost. Zjistil jsem totiž, že se svojí výbavou mohu být pyšný... narozdíl od Číňana. Ten už asi nikdy na veřejnosti čůrat nebude. Jedna z prodavaček se nám snažila nabídnout zaručeně originální ručně dělané obrázky za 600Y. Ovšem následující dny jsme potkávali tyto obrazy všude za 15Y. To teda musí dotyčný umělec makat jako šroub. Za Zakázaným městem je Jingshan park, kupodivu tady nefunguje studentská sleva. Ptal jsem se tedy, jak je možné, že ve Forbidden City není se slevou žádný problém a tady jo. Nedokázali mi to vysvětlit, prý je to jiný park. Do parku jsme se nakonec podívali za 15Y. Je tu taková pagodo-vyhlídka na Zakázané město, ale kvůli smogu toho moc vidět nebylo. Našli jsme alespoň kešku a zjistili, že národní květinou Číny je pivoňka. Odtud jsme prošli dalšími hutongy až k našemu hostelu. V podvečer jsme se zmohli jet se podívat k obchodnímu domu Plaza. V tom jsme nic nekoupili, ale v přilehlém krámku s čajem již ano. Taky jsme prošli místní uličky s praženým hmyzem, kde se mi Světluš ztratila. Naštěstí jsme si předtím řekli, že se vždy sejdeme na posledním místě, kde jsme o sobě věděli. Světluš si taky chtěla koupit knedlíčky, ovšem čínský „businessman“ se jí pokusil zase oškubat. Nakonec je získala za 20Y. Při návratu jsme natrefili na pouličního herce, hrajícího tradiční asijské divadlo, kde se klade důraz na mimiku v obličeji. Před naším hostelem na konci hutongu, jsem si zašel na sladkokyselou omáčku s vepřovým a ananasem 30Y. Byla to paráda.

In this hostel you can have breakfest for 18Y, but a lot of offering services in fact aren´t (for example computer corner, no rent a bike and so one) and there is a big noise. This hostel has bad assistance and older informations on their webside. Today we visited Forbidden City 20Y for student, Jingshan Park 15Y and surroundings of Plaza market with exotic food.

Poznatky:
Čínu nehodnoť, ale respektuj!
EU že je byrokracie? Mnohem větší vrah stromů je Čína... Kdo to kdy viděl, aby si na vyprání musel vyplnit tři formuláře.
Peking je krásný jen ve filmech, kdy se při slunečném dni po Zakázaném městě prochází pouze hlavní postavy.

Původní zpráva:
No tak prvni rano se nese v papirovacim duchu. Svetlana sla pro minci na pracku. Musela vyplnit formular o zapujceni mince. Pracka ji ji sebrala ale nic nedelala. Sla si pro novou a musela vypsat formular o zapujceni nahradni mince. Proste cina XD.