Transport

Trip Start Apr 03, 2012
Trip End Apr 27, 2012

What I did
Muzeum about local monks and model of national park Emei Shan

Flag of China  , Sichuan,
Thursday, April 19, 2012

Tento den byl bohužel ve znamení čekání, takže takový o ničem... alespoň tak začal. Vyspávali jsme pěkně dlouho, že jsme snídani skoro nestihli. Na recepci jsme zjistili jak dlouho se jede do Chengdou. Prý dvě hodiny. Skočili jsme do bankomatu, protože jsme byli švorc. Koupili jsme hned jízdenku na autobus do Chengdou za 45Y. Chytře jsme si propočítali, že pojedeme dvě hodiny a hodinu a půl si necháme rezervu. S klidem jsme zabalili věci a přesunuli se do restaurace, kde jsme zabookovali City central youth hostel v Pekingu (6x120Y pokoj). V poledne jsme si ještě udělali krátkou procházku po městě. Navštívili jsme takové zajímavé muzeum (kupodivu zadarmo) o vývoji klášterů v tomto kraji a o jejich mniších a taky nějakou galerii s modelem národního parku. Odpoledne po návratu na hotel jsme se naobědvali a dvě hodiny zevlovali. Místo toho aby jsme třeba zkoušeli zarezervovat nějaké ubytování v Itálii nebo koukli na to, co je v Pekingu pěknýho. Naivně jsme si mysleli, že v Pekingu to bude s internetem oukej, takže kajn štres.
Což o to autobus jel krásně na čas, ale to jak jel přes město, se nám vůbec nelíbilo. Uklidňovali jsme se tím, že když nejde o život, tak jde o hovno. Projížděli jsme zajímavými městy. Jedno se komplet zaměřovalo na výrobu dlaždiček, druhé na rakve, třetí na cement, prostě každé město mělo vlastní sortiment nic víc nic míň. Zajímavé bylo ještě pozorovat nějakého Dalajlámu v tradičním hábitu, který seděl přes uličku. V podpáždí si vytvářel dred, takže ho podzřívám z inkliminace k rastafariánství.
Autobus nakonec na dálnici zrychlil, takže to nevypadalo tak beznadějně. Omyl!!! V Chengdou bylo jasné, že se schyluje k jednomu velkému průseru. Zácpa jako kráva... ani gutalax by nezabral. Autobus to stočil někam do centra, i když nám recepční v hotelu odsouhlasila, že to staví u vlakového nádraží. Do odjezdu vlaku zbývalo 50min. Světla čapla urychleně prvního Číňana co viděla a on asi z leknutí začal normálně mluvit anglicky. Narval nás do tuktuku a nařídil řidičce, ať nás hodí urychleně na metro. Ty jo normálně bondovka. Krosili jsme to přes silnice, příčné pruhy, chodníky. Skutečně nás vyhodila hned u vstupu na eskalátor. Ani už nevím kolik to po nás chtěla (asi 15Y dohromady), v tu chvíli bych jí dal i kilčo. Běžíme do metra a chytáme nějakého bělocha. Štěstí jako výhra Jágrově sazce. Uměl anglicky a v Chengdou se vyznal, bohužel až moc. Zeptal se nás na jaké nádraží chceme jet. Prý jsou tu čtyři. Pokoušely se o nás mdloby. Copak víme? Jih jsme vyloučili ihned i západ. Východ nebo sever – pade na pade. Metro jede na sever, zkusíme tedy tohle nádraží, je i nejstarší a nejznámější. Běloch nám koupil lístky na metro za 3Y a křičel za námi něco jako Bon voyage! Na nádraží s úlevou zjišťujeme, že vlak je uvedený na tabuli. Musel jsem z toho na záchod. Pak šla Světluš, ale někde se zakecala nebo co, prostě jí to trvalo věčnost, po kterou nastoupilo asi všech 700 lidí do vlaku. Zůstala otevřená poslední brána. Pokoušel se o mě infarkt. Bránu už chtěli zavírat a Světla nikde. Nakonec to stačila, ale bylo to o prsa čínský atletky. Ve vlaku jsem si lehl na palandu a hodinu jsem to rozdýchával. Naštěstí se už nic podstatnýho nedělo. Postupně jsem dojídal zásoby, četl si z průvodce, dopisoval cestník a dezinfikoval vnitřnosti slívkou.

Afternoon we visited muzeum about local monks. It was free as a gallery with model of National park Emei Shan. The bus ticket from Emei to Chengdou 45Y (2h, but raelly 3h because the highway was blocked). The train to Peking starts from North Railway station in Chengdou. We bought soft sleeper ticket 710Y (28h).

Poznatky:
Vždy si dávej dobrou časovou rezervu.
Nikdy nevěř nikomu na recepci!
Ženská má vždycky času dost.
Vodou v petkách tu nešetří, vždy je naplněno až po okraj, tzn. vždy se poleješ.
Tady se pytlíky pěstují na stromech... asi pytlíkovník čínský.
Průmyslovou špionáží jsem zjistil, proč se tu tolika daří té rýži. Je dobře živená z hrobů v rýžových políčkách, pro odborníky z humusu.
Místní škodovky budou fake, mají všude nějaký čínský klikiháky.

Původní zpráva:
Dneska se musime vecer presunout do chengdu a pak vlakem do pekingu.

Tak dnesni den jsme zabili tak nejak posedavanim a pokukovanim po Emei a za pul hodiny vyrazime do Chengdu. Zase budeme muset nekde vybrat... nejak leze do penezenky ;D

Na nadrazi bylo pozitivni videt par fotek autobusu po ruznejch havarkach (pad ze skali, do reky, sesuvy atd.

Ve vlaku: no dalsi ponauceni, nikdy never cinanovi radeji dvakrat zjistuj. Protoze cesta vo mela trvat 2h 30m trvala 3h 30 a autobus opravdu nekoncil naproti vlakovymu nadrazi. Takze zmatek stres totalni zacpa ve meste. Rychle jsme si vzali za pomoci nejakyho cinana tuktuk, ktery nas po chodniku hodil na nejblizsi metro. Vlak mel jet za necelou hodinu, ale mi zjistili ze v chengdu jsou minimalne tri velka nadrazi a na listku mame jen chengdu. Docela zapeklita situace, protoze spatny vyber znamenal ztratu 2tis za listek. Nastesti jsme potkali nejakeho belocha, ktery umel plynule aj i cinsky, takze po dohode s ostatnimi nam zakpupil listek a jelo se na severni nadrazi... no hlavne ze jsme se cely dopoledne kopali do zadku. Ale co zazitek musi byt a hlavne silny. Tim to ale neskoncilo. Svetlana se sla vycurat a mezi tim otevreli branu. Lidi uz prosli a svetla nikde. Zacali zavirat brany, jen posledni zustala otevrena. Nastesti to svetpa dobehla, takze ted se poradne dezinfikujeme slivovickou.