Piacenza - Milano - Rim

Trip Start Nov 14, 2007
Trip End Nov 18, 2007

Flag of Italy  ,
Wednesday, November 14, 2007

Proslo je mesec dana od misteriozne kupovine avionskih karata i treba proveriti da li se stvarno za samo 5,5 eura moze poleteti, a jos bitnije i sleteti u Rim. :) Aerodrom Orio al Serio se nalazi u blizini Bergama, koji je na 60km severno od Milana. Piacenza, grad u kojem trenutno zivim i studiram, je pak jos 70km juznije od Milana. Kako sam morao biti na Check in-u najkasnije do 7h na put sam krenuo vece ranije, poslednjim vozom za Milano.
U Milanu sam "prespavao" kod druga (pozdrav Djoletu!), tj. sedeli, pricali i pili vino, a onda zaista i spavao 45minuta.
U 5 sati je usledilo brzopotezno rasanjivanje i trcanje do zeleznicke stanice, za koju nisam znao gde se tacno nalazi, i hvatanje prvog jutarnjeg voza za Bergamo (srecom pa je voz kasnio 5 minuta :)
Sa zeleznicke gradskim busom stizem do aerodroma, gde dolazim 2 sata pre poletanja. Jako sam nervozan jer u pravilima avio-kompanije je pisalo da smem da imam jedan rucni prtljag max 10kg i dimenzija 55x40x20cm, a u mom slucaju ova poslednja dimenzioja je bila oko 25cm, jer sam morao nekako da utrpam vrecu za spavanje i neki dzemper u skolsku torbu.
Kada sam dosao na gate i video da ostali putnici nose po nekoliko kofera i torbi (koji znatno prelaze dozvoljene dimenzije) kao rucni prtljag i bez problena se ukrcavaju, bilo mi je znatno lakse.
Prosto mi je nestvarno bilo da za samo 5,5eura mogu preleteti vise od 400km do Rima, pa kao i vecina u Srbiji smatrao sam da se krije tu neka prevara i da ceme iza sledece kontrole sacekati lepa sluzbenica sa: "Molim Vas, morate da doplatite za sediste i usluge u avionu!" :) , -naravno salim se.
Poleteli smo na vreme. Taman je svanulo, nebo je bilo vedro, a pogled fenomenalan. Mogao sam da vidim kako se iznad ravnicarske Lombardije grandiozno uzdizu Alpi, sa vec sneznim vrhovima. Kako smo isli ka jugu Italije bilo je sve oblacnije i manje zanimljiviji pogled kroz prozor.
Posle sat vremena puta sleteli smo u Rim! Izasao sam sa aerodroma, i... Da, ljudi, istina je, moguce je leteti po Evropi za 5 eura sa svim uracunatim taksama i bez ikakve doplate na aerodromu. Nisam mogao da verujem do tada da je najjeftinije prevozno sredstvo u Evropi avion (poredjenja radi vozom Milano-Rim kosta oko 60eura).
U Rimu me je docekalo oblacno vreme, ne bas onako kako sam ga ranije zamisljao: vecno obasjan suncem :) Uzeo sam bus, pa voz i pravac centar.