4 zile in Cordiliera Blanca

Trip End Jun 03, 2009

Flag of Peru  ,
Monday, May 25, 2009

Salutare
Astazi m-am intors din cele 4 zile si 3 nopti de treking in Cordiliera Blanca, pe ruta Santa Cruz.
Inainte de a va povesti cum a fost, vreau sa va spun ca saptamana trecuta, am intalnit primul roman in aceasta calatorie, pe Razvan. In timp ce eram in Feria artisanal ne-a auzit vorbind si s-a oprit langa noi. Era foarte bucuros, era de 6 luni in America de Sud si nu a intalnit nici un roman.Cel mai mult mi-a placut la el sinceritatea cu care a spus ca are momente in care se crede cel mai fericit om de pa Pamant. Cred si eu! Are 2 case mostenite in Brasov, pe care le inchiriaza, deci ii vin ceva bani lunar, bani pe care ii cheltuieste calatorind. Frumos. Nu?
Sa revenim la aventura mea.
Am plecat la ora 5.45 de la hostel, la ora 6 aveam intalnire la agentie cu ghidul si cu ceilalti din grup.
Surpriza foarte placuta, doar 4 persoane. Eu, un cuplu din Elvetia¨ Boris si Nicole¨ si Mathieu, un francez super simpatic, dupa cum aveam sa observ ceva mai tarziu.
Dupa 6 ore de drum si doua colective(microbuze varza, pline cu oameni), am ajuns la Vaqueria, locul unde ne intalnim cu ariero sau donkey driver sau soferul de magari pe romaneste. Aici prima treaba peruana, ghidul voia doar 2 magari, ca era mai ieftin, dar seful ariero, ca au si sef si organizatie, NU! si NU!.
Ca nu au loc bagajele, pana la urma s-au lamurit lucrurile si am plecat cu 3 magari si un ariero pe nume Garcia sau Maestrito, cum il striga Lucas( ghidul nostru).
Prima parte de drum afost o coborare de vreo 1 ora si 1/2, printe case rasfirate si copii peruani care strigau dupa noi ´´caramele, caramele".
Cert este, ca am fost ca un neamt bogat. Adica nu am carat decat aparatul foto. Cu toate astea, mi-a fost destul de greu sa urc Pasul Union 4750.
In total am mers aprox. 50 Km si am urcat si coborat altii 4000 m.
Din pacate nu am avut timp sa scriu toata povestea, am pus poze, o poza face mai mult decat 1000 de cuvinte.
Imi cer scuze ca nici pe poze nu am scris prea multe detalii, dar au fost asa de multe varfuri, incat doar daca ma uit pe harta imi aduc aminte.
Superrrr

liliciobanu
liliciobanu on

.....
Si?? Continuarea in episodul urmator??:))Asteptam...

Re: .....
Diseara, k aseara s-a oprit netu´la hostel la ora 23.
rezolvam azi.

viorelmatei
viorelmatei on

gp
Bai tu zi ce ai facut cu porcusorii aia ... i-ai mancat????
Ce draq ii transportau ca pe pufuleti??? erau ceva retete traditionale?? :))))

theo.pen
theo.pen on

hellooo...
Ce-i cu procusorii aia in pungi? De ce erau tinuti asa inghesuiti? Protestez!
Daca-l mai vezi pe acel Razvan spuneti-i sa nu-si mai piarda timpul prin lume singur-singurel. Sa vina acasa, ca gasim noi ceva de facut cu banii.
Acu' pe bune, minunate pozele si inteleg ca excursia a meritat din plin.
Va pup cu drag

Re: gp
Erau pregatiti de vanzare. Asa se transporta mai usor, de obicei la gramada cu iepuri si gaini. Se prajesc si se aseaza frumos pe orez. Daca vrei sa incerci, da o fuga la un pet shop din Buc.
Sanatate si Pofta Buna

Re: hellooo...
deci nemernicii astia ii mananca. intelegi? ii halesc pe bietzii porcushori, mici, pufosi si inofensivi. sunt oripilata. mai grav este ca am eu vaga banuiala ca si dragos ar fi gustat dintr-unul, daca nu era amenintat cu divortul.

de razvanelu´nu cred ca vrei sa ai nevoie, k dupa vagile mele banuilei nu era chiar cu toti boii pe acasa.

te pup si ne vedem in curand