Den dvacátý - Tartu a Valka

Trip Start Jun 24, 2011
Trip End Jul 18, 2011

Flag of Estonia  ,
Wednesday, July 13, 2011

11:00 - Vstali jsme asi o půl desáté, nasnídali se a naše hostitelka nás hodila do Tartu, kde jsme se rozloučili. Prošli jsme místní malé centrum, mrkli se k (snad mojí budoucí) univerzitě a na chvíli se zakempili v parku u zříceniny místní katedrály.

15:00 - Na oběd jsme zašli do místní studentské pizzerie (ta pohoda a luxus oproti norské stravě! :D) a vydali jsme se na hlavní silnici směrem na Lotyšsko (zase jsme tady potkali dvě místní stopařky jedoucí do Chorvatska). Na hranice nám zbývalo asi 80 kilometrů, což neměl být velký problém, nakonec jsme ale byli vůbec rádi, že jsme to ještě tenhle den zvládli. Oproti Norsku zde byl jeden zásadní problém - byla tady už tma jako doma, takže žádné stopování o půlnoci jako na severu nehrozilo.

18:30 - Zásadní problém celého dne nastal už při prvním stopu. Zastavil nám poměrně zvláštní dědula, který jel do Elvy, tedy do města, kde jsme včera spali. Nabídl nám, jestli se nechceme trochu poohlídnout ještě po okolních estonských vesnicích s tím, že tam jede navštívit jednoho kamaráda a že nás pak zase hodí na hlavní silnici. Řekli jsme si proč ne a jeli jsme s ním. Estonské vesničky jsou sympatické, trochu podobné českým, ale přišlo mi, že jsou mnohem více udržované. Dědula nás poté hodil na hlavní silnici, ale ne na tu, na kterou jsme si mysleli, nýbrž do centra Elvy, odkud jsme si to pak ve vedru štrádovali na hlavní silnici dobrých 5 kilometrů, které jsme šli přes hodinu aneb zbytečné zdržení jak má být.

20:00 - Konečně v Lotyšsku. Asi po hodině na hlavní silnici nám stopl dědula, který neuměl ani slovo anglicky a neprohodili jsme s ním za celou cestu kromě pozdravu ani slovo, což se nám snad nikdy předtím ani potom nestalo. Také jsme došli ke zjištění, že játrová paštika koupená v Estonsku je opravdu játrová a tedy pěkně hnusná, né jako česká Májka :D Po nemluvné jízdě nám zastavil týpek pracující v Norsku a žijící v Estonsku jedoucí do hraničního města Valga / Valka - město rozdělené na dvě části, kdy projedete zatáčkou a najednou se ocitnete v Lotyšsku. Trochu si kvůli nám zajel a hodil nás až za lotyšskou část města.

23:00 - Zkoušeli jsme ještě stopovat, ale marně. Setmělo se a hledali jsme vhodné místo na nocleh, které jsme nakonec našli za místní benzínovou pumpou ve vysoké trávě na šílených drnech. Uvařili jsme dlouho očekáváné a odkládané Trenčianské párky s fazulou a mohli se pokusit o spánek.