Den osmnáctý - Helsinki

Trip Start Jun 24, 2011
Trip End Jul 18, 2011

Flag of Finland  , Southern Finland,
Monday, July 11, 2011

13:00 - Neuvěřitelné se stalo skutečností, ale z poměrně bezvýchodné situace na hranicích Norska a Finska jsme se ocitli za dvanáct hodin prakticky nepřetržité jízdy v Helsinkách. Pohodový týpek, který se vracel do Helsinek z rybářského tripu v severním Norsku nám ušetřil pravděpodobně několik dní strávených u finských silnic, za což mu patří velký dík. Obdarovali jsme ho za to flaškou Božkova a vyrazili jsme do místního parku sušit naše opět promočené věci a uvařit jedny z posledních těstovin co jsme ještě měli z domova.

16:00 - Hodili jsme věci do úschovny a šli pořešit jízdenky na loď do Tallinnu. Nakonec jsme po menších peripetiích v Helsinském infocentru koupili jízdenky za 17 euro na osobu na 21:30, takže nám v Helsinkách zbývalo nějakých 5 hodin. Zamířili jsme si to k dvěma největším katedrálám, které jsou v Helsinkách k vidění a na doporučení našeho posledního řidiče jsme se vydali lodí na ostrovní pevnost Suomenlinna, která na začátku 19. století měla dokonce více obyvatel než Helsinki samotné.

20:00 - Prošli jsme celý ostrov až k bráně králů a zpět, viděli historické opevnění zvenku i zevnitř, konečně jsme vypili pivo, které jsme dostali dávno ve Stavangeru a vyrazili jsme zpátky na nádraží pro věci.

21:30 - Lehce jsme to časově podcenili. Nákup chleba a cesta na nádraží nám zabraly trochu více času než jsme čekali a k našemu lodnímu terminálu Eckerö line jsme dorazili asi ve 21:15, což jsme si mysleli, že jdeme s velkým předstihem, jenže tahle loď nebyla jako ty, kterými jsme již jezdili v Norsku. Nejprve musíte přijít k odbavení jako na letišti, dostanete palubní vstupenky a až pak jste vpuštěni na palubu. Byli jsme poslední kdo na loď nastoupil, za námi se zavřely dveře a mohli jsme vyrazit. Loď byla poměrně luxusní, nabili jsme telefony, pokusili se konečně trochu prospat (asi tak 30 minut v kuse) a kolem jedné ranní jsme vystoupili z lodě v Estonském hlavním městě Tallinnu.