Den sedmnáctý - Komáři a sobi

Trip Start Jun 24, 2011
Trip End Jul 18, 2011

Flag of Finland  , Lapland,
Sunday, July 10, 2011

9:30 - Probouzí nás opět vedro. Při pomalém soukání se ze stanu přibíhá zuřivě štěkající pes za nímž v poklidu přichází jeho majitelé, člověk hned po ránu trochu zbystří a rychleji se probudí. Myjeme se v řece a vyrážíme na nákup do místního zavřeného Coopu. Nuž, posnídáme pár posledních krajíců chleba a vydáváme se na silnici.

13:30 - Máme za sebou první stop dnešního dne, dvě slečny co nás posunuly asi o dvacet kilometrů. Počasí se začíná zhoršovat a my čekáme asi dvě hodiny bez úspěchu na ne upně vhodném místě, tak jdeme dál pěšky asi dva kilometry na místo, kde se dá lépe zastavit. Dojídáme poslední zbytky jídla, začíná pršet.

16:00 - Zastavilo nám auto s pěti Afghánci. Vypadalo to, že se do nej nemůžeme vejít, ale děcka si posedala dozadu a my si sedli do prostřední řady. Při slovech jako Taliban nebo Al-Káida se všichni hrozně smáli, hráli pohodovou hudbu a celkově byli hrozně v pohodě, takže opravdu originální stop za všechny prachy. Dokonce si kvůli nám kus zajeli a hodili nás na hlavní tah do Finska, kam nám zbývalo ještě asi 40 kilometrů.

19:00 - Střídavě poprchává a prší. Mraky vypadají strašidelně a okolo nás projíždí auta ve frekvenci jedno za pět minut když se zadaří. Dvě hodiny stopování a nic. Bereme batohy na záda a jdeme, začíná šíleně pršet. Jdeme v tomhle dešti asi dvacet minut, míjejí nás tři auta která vůbec nereagují, čtvrté naštěstí zastavuje. Dva chlápci jedoucí do Finska jeli v dvoumístné dodávce, nasedli jsme dozadu do nákladního prostoru a byli jsme za to víc než rádi. Po půlhodince jsme se objevili asi v centru vesničky Kilpisjärvi, zalezli jsme do místní restaurace kde jsme se opět trochu vysušili, překonvertovali své peněžěnky a mysle na eura a plánovali co dál.

22:00 - Dvě zásadní zjištění - přibylo komárů a po ulici tady běhají sobi. Potkali jsme jednoho stopaře, který nám naštěstí daroval kus něčeho, co opravdu proti komárům pomáhalo, jelikož nějaký patok, který jsem si přivezl z Čech se v Norsku jako moc účinný neosvědčil (na tomhle určitě nešetřete pokud jedete na sever). Komárů bylo fakt neuvěřitelně moc a sobi si tady jen tak běhají po benzínové pumpě a zpátky. Prý jich je v severním Finsku snad více než lidí, tak se není čemu divit. Je zde určitá pravděpodobnost, že jsme viděli i vlka, ale to už nám teď asi nikdo nepotvrdí ani nevyvrátí. Zkoušíme ještě stopovat. Jezdí tady tak jedno auto za dvacet minut, takže už jsme si vyhlídli místo na nocleh na místním dětském hřišti, kde byla taková krytá boudička. Kolem půlnoci (ve skutečnosti byla jedna ráno, ale nějak jsme nezaznamenali, že se ve Finsku mění čas) kolem nás projíždí dodávka, která zastavuje. "Hi, where are you going? Well, I am going to Helsinki" - a to je příběh o tom, jak jsme přejeli celé Finsko za 12 hodin ;)