Den šestnáctý - otáčíme na jih

Trip Start Jun 24, 2011
Trip End Jul 18, 2011

Flag of Norway  , Troms,
Saturday, July 9, 2011

9:30 - Vstávačka, konečně nás zase jednou budí vedro a né dešťové kapky, probouzíme se do jednoho z nejhezčích dní, které nás na severu potkali, paradoxně na nejsevernějším místě celého výletu. Balíme stan, věci necháváme v kempu a vyrážíme na obhlídku Tromsř přes most. Snídáme v parku u místní moderní radnice a jdeme na net do místní moderní knihovny.

12:00 - Procházíme centrum, míjíme Domkirke, kompletně dřevěnou katedrálu (nejstarší v Norsku). Míříme k Polarii. Vstup do ní si rychle rozmýšlíme, jelikož 80 NOK pro studenty je prostě moc a tak jdeme za 10 NOK do zachovalého vraku historické lodě Polstjerna, která kotví hned vedle. Za tu cenu jsme dostali kompletní audioguide v angličtině a vůbec celá prohlídka byla tak tématicky severská, že to za ty prachy určitě stálo, víc takových muzeí!

16:00 - Vedro začíná být silnější než my a tak jsem neměl lepší nápad, než se drásat do kopce k místnímu fotbalovému stadionu (zápas evropské ligy jsme nestihli jen o jeden den! :-) Sundaváme trika, já se fotím se stadionem a hurá pro 10 nanuků za 24 NOK (megasuperkup!), prostě hlavní centrum Severního Norska jak má být. Kolem páté navštěvujeme místní shop se suvenýry, je čas něco koupit domů a poslat pár pohledů. Vránis nakupuje asi za 20 minut, mě to trvá trochu dýl :D Asi po tři čtvrtě hodině odcházím i s trikem a asi o 450 NOKů chudší, zlo.

18:00 - Vzduchem poletuje bílej bordel ze stromů, jdeme ještě zadarmo do muzea umění Severního Norska - všichni místní umělci evidentně malují jen hory a lodě. Vstup do místního symbolu - Arctic Cathedral na druhé straně mostu si rozmýšlíme poté, co nám bylo oznámeno že neberou karty a tak se pomalu odebíráme do kempu, ještě využíváme služeb kuchyně a sociálek, bereme batohy na záda a vyrážíme stopovat zpátky na jih. Chvíli jsme uvažovali i o Nordkappu, o kterém jsme mluvili už kdysi dávno, ale z časových důvodů, jelikož jsme neměli nejmenší tušení, kolik času nám zabere cesta domů, jsme zvolili už teď raději cestu přes Finsko dom.

22:30 - Asi po hodině stopování nám zastavuje zvláštní slečna mluvící velice potichým hlasem a velice nahlas se smějící. Vyhazuje nás na křižovatce přibližně 60 kilometrů od Tromsř a když se jí zeptáme, jestli se s ní můžeme vyfotit tak se naprosto zhrozí a zamítne no, nuž škoda. Ještě chvíli jsme zkoušeli stopovat, nikdo se nechytl a tak se kolem půlnoci odebíráme podél řeky, míjíme ceduli zákaz kempování a rozděláváme stan v poměrně vysoké trávě na trochu skrytějším místě.